تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات محیطی چیست؟

شما اگر در شبانه روز از جاهای مختلف شهر و جاده در تردد باشید، می توانید انواع تبلیغاتی محیطی را ببینید که خیلی از آن ها سعی می کنند ذهن شما را به سمت خود جذب کنند که بعضا موفق می شوند و در برخی موارد ناموفق.
موفق شدن در بین شرکت های بزرگ و کوچک در بازار کار آسانی نیست و برای دستیابی به این امر بسیار مهم باید حتما یک پلن تبلیغاتی موفق را داشته باشید. داشتن یک پلن تبلیغاتی موفق نیازمند داشتن یک گروه قوی تبلیغاتی است که در این زمینه کار می کنند و شرکت های موفق تبلیغاتی وجود دارند که با جمع کردن نخبه هایی در زمینه بازاریابی و تبلیغات پلن های جذاب تبلیغاتی را برای مشتریانشان به ارمغان بیاورند. قبل از ادامه مطلب دوست دارم از سایت خبرگزاری مهر دیدن نمایید که در آن لیست شرکت های تبلیغاتی موفق ایران آمده است.

تبلیغات محیطی

یکی از بهترین روش های تبلیغات، تبلیغات محیطی می باشد که با در نظر گرفتن بزرگی سطح فروش و ارائه خدمات شرکت ها و کمپانی های بزرگ و کوچک ایرانی و بین المللی می تواند تاثیر بسیار زیادی برای اطلاع رسانی به مشتریان از خدمات و تولیداتشان به مردم ارائه دهند.
امروزه می توان تبلیغات محیطی را یکی از ارکان اصلی استراتژی های بیزنس ها نام برد و با در نظر داشتن معیارهای مختلف و ویژگی ها و پوینت هایی که این روش در تبلیغات دارد، می توان گفت انتخاب بیشتر مدیران در مرحله ی اول برای کسب و کارهایشان استفاده از تبلیغات محیطی باشد. هر بیزنسی که بتواند درک بهتری از تبلیغات محیطی و هم اینکه داشتن خلاقیت در اجرا و ارائه و پرزنت درست به مشتریان و مخاطبان خود داشته باشد قدم های استوارتری در برندینگ در بین مخاطبان و بازار هدف خود دارد.

pop

پی او پی تبلیغی است که خارج از نقطه نهایی خرید مشتری انجام می شود. در اصول کسب و کار و بازاریابی محصولات اصولا نقطه های تاریکی وجود دارند که میتوان آن ها را نقطه خارج از محدوده برای انجام تبلیغات استفاده کرد و مزایا و فواید تبلیغات محیطی باعث می شود که بیشتر شرکت ها به سمت این مدل تبلیغات بیایند. به این مدل از تبلیغات پی او پی تبلیغات خارج از خانه نیز گفته می شود.
تبلیغاتی که مردم بیرون از خانه خود می بینند این تبلیغات از داخل کوچه، خیابان، بزرگراه ها، جاده ها، برچسب های تبلیغاتی روی وسایل عمومی و…. را تبلیغات پی او پی می گویند.

هنوز تاریخ دقیقی برای اینکه بدانیم تبلیغات محیطی که به وجود آمده اند وجود ندارد و اینکه کدام کشور در این زمینه پیشرو بوده نیز اطلاعات جامعی نیست اما محققان طبق اطلاعات کم و بیشی که به دست آورده اند منشا آن را قبل از انقلاب صنعتی و مدرنیته شدن بشر امروزی می دانند.

پیشنهاد کاربران: تفاوت تبلیغات در تلویزیون با اینستاگرام چیست و کدام یک بهتر است؟

هدف های اصلی در تبلیغات محیطی چیست؟

در بالا گفتیم که هدف اصلی تبلیغات محیطی مثل دیگر روش های تبلیغاتی دیگر، شناساندن محصول، برند یا هر چیز دیگری که کارفرما می خواهد به بازار هدفش است. عمده ترین تفاوت تبلیغات محیطی با دیگر روش های تبلیغاتی این است که مشتری قبل از اینکه بداند این تبلیغات برای چیست و به چه درد زندگی روزمره اش می خورد نام آن در ذهنش جا باز می کند. این مدل تبلیغات داشتن برندینگ با برنامه ریزی بسیار مهم و حائز اهمیت است. وقتی که تبلیغات محیطی نیازهای مردم را در نظر می گیرد. خلاقیت ها و روش های جذاب و عامه پسندی در آن ها به کار گرفته می شود می تواند باعث شود در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین بهره وری را در تبلیغات داشته باشد.
یک تبلیغ محیطی جذاب می تواند مخاطبان را کنجکاو کند که نام آن محصول و برند را در ذهنش جای دهد و وقتی به سوپرمارکت یا فروشگاه مد نظر یا… می رود و به این برند چشمش می افتد برایش مطمئن تر و جذاب تر است از برندها و محصولاتی که تا به حال اسمی از آن ها نه دیده است و نه شنیده است. راه های مختلف این مدل تبلیغات یک پیام ساده دارد و آن این است که صریح و شفاف و واضح محصول را به مخاطب تبلیغ کند و در این تبلیغات باید در عرض چند ثانیه که مخاطب از آن جا گذر می کند برایش جذاب و تاثیر گذار باشد.

هدف های اصلی در تبلیغات محیطی چیست؟

ابزارهای مختلف تبلیغات محیطی

برای داشتن هر مدل تبلیغاتی نیاز به روش های مخصوص خود آن مدل تبلیغات است که با در نظر گرفتن نوع تبلیغات و مکان هایی که مورد استفاده قرار داده می شود تاثیر گذار است. مهمترین ابزارهای تبلیغات محیطی را می توان به بیلبورد، تلویزیون های دیجیتال شهری، وسایل حمل و نقل عمومی، تبلیغات در محیط های پرجمعیت مثل سینماها، سالن های تاتر، پاساژها بزرگ، استادیوم های ورزشی و… اشاره داشت.

یکی از موثر ترین، به صرفه ترین و قدیمی ترین مدل های تبلیغات محیطی استفاده از بیلبوردها هستند. اگر بیلبوردهای تبلیغاتی دارای طرح های جذاب و خلاق باشند و باعث شوند ذهن مخاطب را درگیر کنند و اگر این بیلبوردها در جاهای بسیار شلوغ و پر بازدید نصب شوند کمک زیادی را برای فروش محصولات به کارفرمایان تبلیغاتی می کنند.

مردم با دیدن بیلبوردها حس بهتری نسبت به محصولات پیدا می کنند و از آن جایی که چشمشان به صورت گذری به آن بیلبورد افتاده است و یک تبلیغ خلاقی را بر روی بیلبورد می بینند باعث می شود که با مشاهده آن محصول حس اطمینان داشته باشند. مردم با دیدن بیلبوردها به صورت اتفاقی ناخداگاه به فکر فرو می روند و باز ناخودآگاه نام محصولی که تبلیغ شده در ذهنشان حک می شود.

یکی از مهمترین نکات برای داشتن یک بیلبورد تبلیغاتی موفق مکان نصب درست بیلبورد است و مهمتر از آن زمان نصب بیلبورد. اگر یک بیلبورد خوب با یک ایده جذاب و عالی در مکانی پرت نصب شود تاثیر خاصی نمی تواند داشته باشد به علت اینکه مردم آن بیلبورد را ندیده اند. یا بیلبوردی دیگر که در مکان خوبی نصب شده است اما کمتر از یک هفته نصب باشد هم تاثیر خوبی ندارد چون مخاطبان کمی توانسته اند با این بیلبورد برخورد داشته باشند.

اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی در داخل شهر معمولا با شهرداری هست و شرکت های تبلیغاتی در مزائده هایی که شهرداری ها برگزار می کنند شرکت می کنند و به صورت سالانه چند مکان نصب بیلبورد را اجاره می کنند از شهرداری و در گام بعدی این شرکت ها این بیلبوردها را به مشتریان خود اجاره می دهند. معمولا در نقاط بزرگ و پر جمعیت شهر که رفت و آمد زیاد است درخواست گرفتن بیلبوردها بسیار زیاد و همچنین هزینه های خیلی بالاتری نسبت به جاهایی که رفت و آمد کمتری دارد باید شرکت های کارفرما بپردازند.
اکثر اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی در جاده های بین شهری هم به راهداری ها و پیمانکاران خصوصی و دولتی سپرده شده است.

استفاده از تلویزیون های دیجیتال در تبلیغات محیطی

تلویزون های دیجیتال جذابیت بصری بیشتری نسبت به بیلبوردها دارد به علت اینکه تصاویر در حال حرکت هستند و تیزرهای کوتاه تبلیغاتی جذابی می تواند به صورت رئال و تلفیقی از آن ها پخش بشود اما در بیلبورد فقط شما یک تصویر به صورت گرافیکی را می بینید و هیچ اکت و حرکتی وجود ندارد. ولی خب همانطور که می دانید این فناوری وتجهیزات گران می باشد و هزینه اجاره این تلویزیون ها نسبت به بیلبوردها بسیار گران تر است و همچنین تعداد تلویزیون های تبلیغاتی که در سطح شهر و جاده ها موجود می باشند نسبت به بیلبوردهای تبلیغاتی بسیار کمتر است، هزینه نگهداری، هزینه های برق مصرفی، استهلاک در این تلویزیون ها باعث شده است که هزینه های این مدل تبلیغات محیطی نسبت به تبلیغات محیطی بیلبوردی بیشتر باشد.

استفاده از تلویزیون های دیجیتال در تبلیغات محیطی

تبلیغات در وسائل حمل و نقل عمومی

یکی از مدل های تبلیغاتی پر طرفدار در تبلیغات محیطی پی او پی تبلیغات در خودروهای عمومی مثل تاکسی ها، اتوبوس ها، واگن ها مترو و قطارهای بین شهری و… است. این تبلیغات نیز جذابیت خیلی زیادی دارد فکر کنید شما در ترافیک قرار دارید و یک اتوبوسی که جلوی شما هست یک محصولی را تبلیغ می کند و این تبلیغ گرافیکی هم به صورت خلاقانه و جذاب می باشد. وقتی این اتوبوس حرکت می کند چون در حال حرکت است تاثیر بیشتری نسبت به یک طرح گرافیکی که بر یک بیلبورد دارد می گذارد.

مزایا و معایب استفاده از تبلیغات محیطی

هر مدل روش تبلیغاتی یک سری حسن ها و یک سری معایب نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم. اما اگر بخواهیم اصلی ترین مزایای این روش تبلیغات را بگوییم میتوان به معرفی کالا و خدمات و افزایش چشم گیر فروش اشاره کرد. وقتی شما بتوانید محصولات و خدمات و برند خود را به بهترین مدل به مخاطبان خود معرفی کیند و مخاطبان را برای خرید تشویق کنید مطمئن باشید فروش بیشتری نسبت به گذشته دارید.
از دیگر حسن های تبلیغات محیطی می توان به هدف گیری مشتری در مرکزهای تصمیم گیری، اطلاع رسانی نسبت به ورود یک محصول به بازار کار و… اشاره داشت. البته یک نکته را باید در نظر داشته باشید که این مزایای تبلیغات محیطی در صورتی وجود دارد که قواعد و ساختار ایده الی برای تبلیغات در نظر گرفته باشید. اما مشکلاتی که در مسیر تبلیغات پی او پی وجود دارد می توان گفت که بالا بودن هزینه های چاپ و طراحی بیلبوردها، اجاره بیلبوردها از شرکت های تبلیغاتی، گرفتن اخذ مجوزهای ضروروی برای تبلیغات در سطح شهر که معمولا در کشور عزیزمان ایران این مجوزها به راحتی کسب نمی شود.

یکی از مزایای بسیار بزرگ این تبلیغات این است که اگر شما یک تبلیغ خلاقانه و جذابی نداشته باشید خود آن می تواند به یک دشمن برای شما تبدیل شود و مورد تمسخر مردم و مخاطبان قرار می گیرید و به یک ضد تبلیغ بزرگ برای شما تبدیل شود. یکی دیگر از معایب اصلی این مدل تبلیغات این است که مانند تبلیغات تلویزیونی، اینترنتی و… نمی توان فهمید چند نفر و چند درصد از جامعه این تبلیغات محیطی شما را دیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *